Wszystko o książce - co zawiera

Wszystko o książce - co zawiera

Witam was bardzo serdecznie, dzisiaj taki mały post około-książkowy. Planowałam go zrobić już od dłuższego czasu, ale nie miałam wolnej chwili.
Kochacie czytać książki, czyli lubicie ich treść a nawet okładki, ale czy dostrzegacie coś więcej prócz tego. Wydawnictwom zazwyczaj sporo czasu zajmuje wydanie książki, a to wszystko dlatego, że książka musi być idealnie dopracowana. Czy potrafimy dostrzegać więcej niż tylko ciekawą powieść? 
Ja jak zabieram się za jakąś powieść zawsze muszę obejrzeć całą książkę, potrzymać ją chwilę w ręce zanim zabiorę się za czytanie, przeczytać może coś o autorze, dedykację. 
W tym poście pokaże wam elementy książki, które są mniej dostrzegane albo bardziej, ale również mają znaczenie.

~Okładka i brzeg~
Zacznę od tego co jest najbardziej ważne w książce zaraz po treści, czyli okładka. Nie ma takiej osoby, która by choć trochę nie zwracała uwagi na okładkę. Czasami są one tak piękne, że nie możemy je przestać oglądać, a czasami są brzydkie i zazwyczaj je krytykujemy. Idąc po księgarni, nie ważne czy w internecie czy normalnie w sklepie, zawsze zwrócisz uwagę na śliczną okładkę i nie możesz się powstrzymać aby jej nie wziąć do ręki albo kupić. Okładka jest po części reklamą książki, więc powinna zwracać uwagę. Jest między nami wiele osób, którzy kupują książki tylko ze względu na okładkę, co mnie dziwi, bo ja tak nie potrafię, muszę wiedzieć o czym jest i czy jest polecana. Przyznam, że polskie wydawnictwa naprawdę się starają, bo nasze okładki, są często o wiele ładniejsze niż za granicą. 
Co jest jeszcze bardziej cenione w okładka to gruba oprawa. Ciągle słyszę, że ktoś szuka lub czeka na książkę z grubą oprawą, albo kolekcjonuje w grubej. To prawda są bardzo fajne, wygodnie się czyta i przede wszystkim nie zagina się brzeg.  
Brzeg książki jest już w ogóle ważny, bo przecież uwielbiamy jeśli pięknie się prezentuje na półce między innymi książki, więc musi być śliczny. 

~Patroni medialni~
Z tyłu książki znajdują się patroni o ile takowa książka je ma. Im więcej patronów tym bardziej książka popularna, przynajmniej zawsze mi się tak zdawało. Przede wszystkim mają najważniejszą funkcję, ponieważ to tam właśnie została rozreklamowana książka, albo polecona. Z reguły jak widzimy książkę, która jest strasznie reklamowana, to przeczytamy ją z ciekawości, by wiedzieć czemu jest sławna i czy jest ciekawa. Tak działają na nas media. Sama tak miałam nie raz, że czytałam coś, bo wiele osób ją promuje. Jedną z takich książek była ,,Podaruj mi miłość" i "Hopeless". Dla mnie choć minimalne, ale jednak mają znaczenie patroni. 

~Dedykacja~
 Za jedną z najważniejszych rzeczy w książce dla mnie, jest dedykacja od autora. I tutaj jest różnie, bo jest dedykacja od autora, czyli krótkie zdanie przed początkiem rozdziału dla kogo napisał autor lub też dedykacja w postaci autografu. Obie mają dla duże znaczenie. 
Ja uwielbiam przed zaczęciem książki przeczytać komu autor dedykuje książkę. Czasami dedykacje są tak piękne, że aż łezka się kręci. Już nie pamiętam w której książce, ale była tam tak piękna dedykacja, że czytałam ją kilkakrotnie i wciąż działała na mnie tak samo. 
Nie pomijajcie ich nigdy w książce, bo są naprawdę ważne, ale i też piękne niektóre. 


~Wydawnictwo~
Może samo wydawnictwo nie ma dla nas znaczenia, przecież wybieramy książkę, którą chcemy przeczytać i nie patrzymy przy zakupie kto ją wydał, no chyba że otrzymaliśmy ją od wydawnictwa. 
Czytamy książki z rożnych wydawnictw, ale na pewno jest takie, z którego czytacie najwięcej książek a nawet macie wiele książek od nich na półce. Każde wydawnictwo stara się by książka była jak najlepsza i ładnie wydana. Ja osobiście nie wybieram książek na podstawie wydawnictw ale lubię wiedzieć kto wydał książkę, więc zawsze sprawdzam. Jednym z najbardziej lubianych wydawnictw jest Wydawnictwo OTWARTE, które słynie z książek Moondrive. Ja na swojej półce mam istną mieszankę wydawnictw.
Piszcie w komentarzach jakie wydawnictwa lubicie. 

~Strony i litery~
Nie wiem jak dla was, ale dla mnie te dwie rzeczy są bardzo ważne w książce. Kartki są żółte i śnieżnobiałe i tu ludzie dzielą się na 2 typy, bo jedni sobie cenią żółte a inni białe. Ja osobiście bardzo lubię żółte, ponieważ łatwiej mi się czyta i są faje w dotyku. Nie lubię natomiast białych ponieważ są bardzo jasne i oczy bolą, zwłaszcza jak odbijają światło. Ze swoich źródeł wiem, że większość woli żółte kartki. Moja koleżanka  np. bardzo uwielbia białe. 
Litery duże czy małe? Tutaj niestety nie wiem kto jakie lubi, ale ja uwielbiam takie średnie a nawet duże. Małe bardzo mnie odstraszają, ciężko mi się czyta a przede wszystkim długo. Jeszcze kiedyś tam jak widziałam książkę z małymi literami, to nawet jej nie tykałam. Teraz staram się nie zwracać na to uwagi, bo przecież nie zrezygnuję z świetnej książki przez litery, ale nadal utrzymuję, że ciężko się czyta.
Wszystko o książce - co zawiera

~Informacje o autorze~
Niemal w każdej książce jest notka o autorze. Oczywiście to jest ta część książki, która najczęściej jest pomijana. Nie mówię, że ja zawsze czytam, ale czasami przeczytam. Nie którzy autorzy mają bardzo ciekawią biografię, którą warto poznać i na pewno byłoby im miło jakby wiedzieli, że to przeczytałaś. 
Chyba że masz swojego ulubionego autora to wtedy na pewno coś o nim poczytałeś i bardzo go sobie cenisz. Polecam wam czytać biografie. Pamiętam jak mnie rozbawiła biografia Jus Accardo, napisałam ją nawet w recenzji KLIK (to były początki bloga, więc recenzja może być słaba) i bardzo fajną biografię ma też Marie Lu. 
A wy kogo sobie cenicie? 


I to już wszystko co przyszło mi do głowy. Dzielcie się proszę w komentarzach, co wy dostrzegacie w książkach i najbardziej w nich cenicie? 

Komentarze